نحوه مراقبت، شستشو و خشک کردن محصولات پَر شرکت قایا
محصول های پَر بادوام و فوق العاده گرم هستند، و به حفظ دمای بدن کمک می کنند. آنها از پرهای کرکی که زیر پرهای شکم پرندگان رشد می کنند، ساخته می شوند. از آنجایی که بسیار نرم و سبک هستند؛ وقتی آنها را در هنگام خواب به دور خود می پیچید، حس خوشایندی پیدا می کنید و فکر می کنید روی ابرها هستید.

اما وقتی نوبت به شستشوی آنها می رسد، کار کمی سخت می شود. حتماً با خود می گویید چگونه می توانم محصولم را بشویم؟ خب ما اینجا هستیم تا به شما در رفع این مشکل کمک کنیم؛ علاوه بر این در خشک کردن محصول پرتان به شما کمک می کنیم تا دوباره بتوانید آن را دور خود بپیچید.

چرا محصول های پر، زرد می شوند؟

اینکه ملحفه ها و محصول ها به مرور زمان زرد شوند؛ چیزی عادی است. به همین دلیل است بهتر است که هر چند سال یک بار آنها را عوض کنید. پر به صورت طبیعی جاذب است؛ از این رو به راحتی مواد روغنی را به خود جذب می کند. همچنین موادی مانند چربی های بدن (مانند عرق)، بزاق، محصولات مراقبت از پوست و لوسیون ها جذب آن می شوند. خشک شدن این مایعات منجر به ایجاد لکه های زرد می شود. به همین دلیل نظافت منظم شخصی باعث تمیز ماندن محصول و استفاده راحت تر از آن می گردد.

آیا بهتر است محصول پر شسته شده و یا اینکه با روش خشکشویی تمیز گردد؟

هرگز خشکشویی برای تمیز کردن محصول پر پیشنهاد نمی گردد؛ زیرا آنها از مواد شیمیایی بسیار قوی برای تمیز کردن پارچه ها استفاده می کنند. قبل از اقدام به شستشوی یک محصول پر، همیشه برچسب مراقبتی آن را بررسی کنید. اگر در برچسب استفاده از ماشین لباسشویی مجاز باشد؛ در این صورت یا از ماشین لباسشویی خانگی و یا از ماشین های لباسشویی خشکشویی برای این کار استفاده کنید.

اما اگر در برچسب محصول استفاده از ماشین لباسشویی ممنوع باشد؛ بهتر است تمیز کردن آن را به یک شرکت تخصصی بسپارید. این شرکت ها معمولاً از روش هایی استفاده می کنند که شامل استفاده از مواد شیمیایی قوی، گرما یا فشار بالا نمی شود. در صورتیکه شک دارید؛ ابتدا در مورد آن روش ها با شرکت مورد نظر صحبت کنید.

یک محصول پر هر چند وقت یک بار باید شسته شود؟

خبر خوب این است که این کار همیشه لازم نیست. اگر از محصول به تنهایی و بدون ملحفه استفاده می کنید؛ توصیه می شود که هر سال آن را بشویید. اما اگر محصول دارای ملحفه است؛ هر دو تا سه سال یک بار شستن آن الزامی است.

آیا می توان محصول پری که گفته شده فقط با روش خشکشویی باید تمیز شود را شست؟

بله، از آنجاییکه این محصول از مواد طبیعی ساخته می شود، در حقیقت نیازی به خشکشویی ندارند. در مورد آنها می توان از کیت شستشوی خشک خانگی استفاده کرد یا آنها را نزد یک متخصص برد تا بدون استفاده از روش های خشکشویی، تمیز نمود. بسیاری از تولید کنندگان، برچسب «فقط خشکشویی» را بر روی محصول می زنند؛ از این رو اگر در شستشو در خانه مشکلی برای محصول پیش بیاید، آنها چیزی را گردن نمی گیرند.

نحوه شستن محصول پر در ماشین لباسشویی

قبل از شروع به کار، موارد زیر را بررسی کنید:

 • به برچسب مراقبتی لباس نگاه کنید تا مطمئن شوید که می توان از ماشین لباسشویی برای شستن محصول استفاده کرد.
 • محصول را بررسی کنید تا ببینید پرها از جایی از محصول بیرون زده اند یا خیر. اگر پرها بیرون آمده بودند؛ پس پارچه محصول پاره شده است و از این رو لازم است محصول قبل از شستشو رفو شود.
 • در مرحله بعد اگر لکه ای روی محصول مشاهده کردید؛ باید آن را تصفیه و تمیز کنید.
 • به دنبال مواردی بگردید که دال بر این هستند که موقع تعویض محصول فرا رسیده است. به عنوان مثال اگر محصول شما کپک و قارچ زده بود؛ زمان تعویض آن شده است.
 • باید تقریباً هر ماه محصول خود را از جهت وجود لکه، کپک، قارچ و پارگی مورد بررسی قرار دهید. به این ترتیب می توانید جلوی لکه های چندش آور و زردی ها را بگیرید.
 1. از یک ماشین لباسشویی بزرگ درب جلو استفاده کنید. برای اینکه محصول بتواند به راحتی در محفظه ماشین لباسشویی حرکت کند؛ ماشین باید جادار و بزرگ باشد. ماشین های لباسشویی درب بالا ممکن است باعث پاره شدن پارچه محصول شوند.
 2. نخ های شل محصول را ببرید تا در ماشین لباسشویی مشکل آفرین نشوند.
 3. تا جاییکه برایتان مقدور است، محصول را در ماشین لباسشویی پهن کنید. هرگز آن را مچاله نکنید و چیز دیگری را به همراه آن در ماشین لباسشویی نیاندازید.
 4. دو توپ تنیس را داخل دو جوراب انداخته و به همراه محصول در ماشین لباسشویی بگذارید. این توپ ها به حذف آلودگی ها و جلوگیری از جمع شدن محصول کمک می کنند.
 5. کمی مایع لباسشویی ملایم را در محفظه ماشین لباسشویی بریزید. بهتر است مقدار شوینده کمتر از مقدار توصیه شده باشد؛ به این صورت مطمئن می شوید که مواد شوینده، پاک شده و اثری از آنها باقی نمی ماند.
 6. ماشین لباسشویی را روی یک برنامه شستشوی ملایم و آب گرم تنظیم کنید. استفاده همزمان از آب سرد و گرم به محصول صدمه وارد می کند.
 7. در صورت امکان به همراه برنامه اصلی، از پیش شستشو هم استفاده نمایید.
 8. زمانیکه کار ماشین لباسشویی به اتمام رسید؛ باید مطمئن شوید که کف ها و تمام بقایای مواد شوینده از روی محصول پاک شده اند. در غیر این صورت ماشین لباسشویی را بر روی یک دور آبکشی مجدد تنظیم کنید.
هشدار: در هنگام شستشوی محصول هرگز از نرم کننده پارچه استفاده نکنید. اثرات نرم کننده پارچه روی محصول باقی می ماند. در ضمن ماده نرم کننده جذب پرهای محصول شده و آنها را سنگین می کند، و خاصیت جذب پارچه را کاهش می دهد. شما که نمی خواهید چنین اتفاقی برای محصول پرتان بیافتد.

آیا می توان محصول پر را با یک ماشین لباسشویی درب از بالا شست؟

خیر نمی توانید؛ زیرا حرکات مرکزی این نوع ماشین لباسشویی ممکن است باعث پاره شدن پارچه محصول شود.

آیا می توان محصول پر غاز را در ماشین لباسشویی شست؟

بله، اما باید قبل از استفاده مجدد مطمئن شوید که کاملاً شسته و خشک شده است؛ در غیر این صورت ممکن است کپک بزند. در ضمن بهتر است از یک ماده شوینده طبیعی برای شستن محصول پر غاز استفاده نمایید.

چگونه می توان محصولی که در ماشین لباسشویی جا نمی شود را شست؟

بهتر است آن را به اتوشویی ببرید؛ زیرا آنها با ماشین لباسشویی هایی با ظرفیت بالا کار می کنند. به احتمال زیاد هرگز نمی توانید محصول دو نفره و بزرگ را در ماشین لباسشویی خودتان بشویید.

نحوه خشک کردن محصول پر

اکثر محصول ها را می توان با ماشین خشک‌کن، خشک کرد؛ اما بهتر است همیشه برچسب مراقبتی محصول را بررسی کنید.

خشک کردن محصول پر در معرض هوا

 1. به آرامی محصول پر را از ماشین لباسشویی خارج کنید.
 2. به جایی اینکه محصول را روی طناب آویزان کنید؛ بهتر است آن را در جایی پهن بیاویزید. با این کار دیگر محصول کش نمی آید. در ضمن وقتی محصول را روی طناب آویزان می کنید؛ نقاط مرطوبی به وجود می آیند که معمولاً باعث ایجاد کپک و قارچ می شوند.
 3. محصول را در یک جای تمیز و آفتابی خشک کنید و به آن زمان کافی بدهید. اما اگر دمای هوا از ۹۵ درجه فارنهایت بیشتر شود؛ گرما باعث می گردد که محصول پر خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهد.
 4. پس از خشک شدن محصول، آن را بتکانید تا پرها دوباره در داخل محصول توزیع شوند و در ضمن مطمئن شوید که هیچ جایی از آن مرطوب نیست.

ضمناً می توانید ابتداً محصول را در معرض هوا خشک کنید و سپس آن را در داخل ماشین خشک ‌کن قرار دهید؛ به این صورت قبل از اینکه بخواهید دوباره از آن استفاده کنید، از خشک شدن ۱۰۰% آن مطمئن می شوید. با بمانید چرا که در ادامه مقاله دستورالعمل های خشک کردن محصول پر با استفاده از خشک کن را به تفصیل برایتان توضیح می دهیم.

نحوه خشک کردن محصول پر با استفاده از خشک‌ کن

 1. محصول را به آرامی از ماشین لباسشویی خارج کنید.
 2. محصول را در یک خشک‌کن با ظرفیت بالا قرار دهید. خشک‌ کن نیز مانند ماشین لباسشویی، برای خشک کردن محصول به فضای زیادی نیاز دارد.
 3. دو عدد توپ تنیس را در جوراب های خود قرار داده و آنها را به همراه محصول در ماشین خشک ‌کن بگذارید؛ این توپ ها به پف کردن و حجیم شدن محصول کمک می کنند.
 4. دستگاه را روی کمترین درجه حرارت ممکن تنظیم کنید. با این کار محصول دیرتر خشک می شود؛ اما دیگر منقبض و کوچک نمی گردد.
 5. هر ۳۰ دقیقه یک بار محصول را بررسی کنید. خشک‌ کن را خاموش کرده و محصول را بیرون بیاورید. با آرامی به محصول حجم داده و پر را به صورت مساوی در داخل آن تقسیم کنید، و دوباره آن را در داخل ماشین خشک ‌کن قرار دهید.
 6. پس از چند ساعت دوباره محصول را مورد بررسی قرار دهید. اگر خشک شده بود، آن را از خشک کن بیرون بیاورید و اگر نه بگذارید یکی دو ساعت دیگر بماند تا کاملاً خشک شود.
 7. قبل از اینکه آن را دوباره روی تخت خوابتان بگذارید؛ باید مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

خشک کردن محصول در خشک‌ کن چه مدت طول می کشد؟

اگر حرارت خشک ‌کن کم باشد؛ حداقل ۴ ساعت طول می کشد. اما اگر قصد دارید آن را در معرض هوا خشک کنید؛ خود را برای ۱۲ ساعت آماده کنید. بهتر است روند شستن و خشک کردن محصول را صبح زود شروع کنید تا برای خواب شبانه خشک شود. البته می توانید آن شب از محصول یا پتوی دیگری کمک بگیرید.

آیا می توان محصول پر را در معرض هوا خشک نمود؟

بله، اما باید خود را برای زمان بیشتری آماده کنید. اما از آنجاییکه اکثر محصول های پر را می توان در خشک ‌کن خشک کرد؛ بهتر است از همین روش استفاده کنید تا بدین وسیله در زمان صرفه جویی نمایید.

چرا محصول پر در خشک‌ کن دچار سفتی می شود؟

محصول های پر معمولاً بعد از خشک شدن هم قلنبه قلنبه و سفت به نظر می آیند. این به دلیل وجود توده های رطوبت بین الیاف پر است. از این رو باید هر نیم ساعت یک بار محصول را از خشک‌ کن خارج کرده و آن را با دست از هم باز کنید، و بعد دوباره داخل خشک‌ کن بیاندازید. در ضمن لازم است در حین خشک کردن محصول با خشک کن از توپ های تنیس هم استفاده کنید تا محصول دوباره حالت پفی خود را بازیابد. به علاوه حرارت خشک ‌کن حتماً باید بر روی کمترین مقدار تنظیم شود.

چگونه می توان محصول پر را پس از خشک کردن دوباره حجیم کرد؟

اگر تمام نکات مد نظر ما را رعایت کنید؛ محصول شما پس از خشک شدن دوباره حجیم و پفی می شود. در ضمن باید هر چند روز یک بار محصول خود را خوب بتکانید تا دوباره حجم و حالت خود را بازیابد. اگر این روش ها کارآمد نیستند؛ باید توده های پر را با دست از هم باز کنید. با دست کشیدن روی محصول، جاهایی که پر در آنها قلنبه شده را پیدا کنید و با دست آنها را از هم باز کنید.

نحوه مراقبت از محصول پر

اگر می خواهید محصول پرتان برای مدتی طولانی شکل و حالت خود را حفظ کند؛ حتماً به نکات پایین توجه ویژه ای داشته باشید:

 • روزانه محصولتان را خوب بتکانید؛ با این کار ضمن اینکه حالت حجیم محصول حفظ می شود، رطوبت آن نیز به موقع خارج می گردد.
 • اگر محصول شما دارای ملحفه است؛ بهتر است هر ماه آن را بشویید.
 • هر زمانیکه لکه ای روی محصول مشاهده کردید،؛بلافاصله آن را تمیز کنید و یا حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهید.
 • برای اینکه از کپک و قارچ نزدن محصول خود مطمئن شوید؛ همیشه آن را قبل از استفاده مجدد به صورت کامل خشک کنید.
 • همیشه محصول تان را با آب گرم بشویید. سرد و گرم کردن آب به محصول آسیب می رساند.
 • اگر محصول شما صاف نیست، بوی خوبی ندارد و پرهای درون آن قلنبه شده اند؛ نگران نباشید و با خیال راحت آن را در ماشین لباسشویی بیاندازید. در هنگام خشک شدن دوباره حجیم شده و بوهای نامطبوع آن از بین می روند. محصول وقتی مرطوب است بوی بدی می دهد؛ پس آن را بو کنید تا ببینید کاملاً خشک شده است یا خیر.
 • هرگز از نرم کننده پارچه یا برگه های خشک کن استفاده نکنید.
 • خشک کردن محصول بر روی طناب باعث افزایش احتمال تجمع رطوبت و کپک زدگی پرهای محصول می شود.
 • هیچ موقع محصول را در معرض اتو یا بخار قرار ندهید.
 • هرگز محصول را با ماشین لباسشویی درب از بالا نشویید.

سخن آخر: حال که با نکات مهم در زمینه شستشوی محصول پر آشنا شده اید؛ وقت آن است که دست به کار شوید. با رعایت این نکات می توانید به راحتی محصول خود را شسته و خشک کنید. وقتی دوباره از محصول خود استفاده نمایید؛ احساس بهتری نسبت به قبل خواهید داشت. اگر محصول شما ملحفه ندارد؛ حتماً باید سالی یک بار آن را بشویید. اما اگر محصول تان دارای ملحفه است؛ می توانید سه سال یک بار آن را بشویید. البته اگر بتوانید هر ساله این کار را انجام دهید بسیار بهتر است.